Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij


Złoty Potok

Złoty Potok

Leśniczówka Złoty Potok
Złoty Potok 1
66-213 Skąpe (woj. Lubuskie)
tel. 0048 600 990 206Fortyfikacje i bunkry MRU

W okolicach Złotego Potoku jest wiele pozostałości po fortyfikacjach drugiej wojny. Najwieksze fortyfikacje z tego okresu można spotkać w miejscowościach Boryszyn i Nietoperek. Miejscowości te znajdują się ok. 15 km od Złotego Potoku. W miejscowości Nietoperek dodatkowo znajduj się największy w Europie rezerwat nietoperzy.

Ufortyfikowany Front Łuku Odry i Warty (Die Festungsfront Oder-Warthe Bogen), zwany tradycyjnie Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym jest potężną linią obronną zbudowaną w okresie międzywojennym przez Trzecią Rzeszę. W jej skład wchodzi kilkaset obiektów (przede wszystkim bunkry, zwane panzerwerkami, jak również obiekty hydrotechniczne – tamy, jazy, śluzy, mosty forteczne). Najciekawszym fragmentem fortyfikacji jest z pewnością niesamowity ciąg podziemnych tuneli, łączących ponad dwadzieścia obiektów bojowych centralnej części MRU. System podziemny ma łączną długość ok. 32km, a szyby zejściowe mają wysokość od 12 do 50m. Zobaczymy tam magazyny amunicyjne, dworce kolejki wąskotorowej, maszynownie, koszary i posłuchamy opowieści przewodnika o tajemnicach, które kryje w sobie labirynt korytarzy. Poza tym stała temperatura (8-12ºC, zatem nie zapomnijmy o ciepłym ubraniu, nawet latem!, zabierzmy też latarkę) jest idealna dla hibernacji nietoperzy - tu zimuje ponad 30 tys. sztuk tych niesamowitych saków. Zapraszamy również do zwiedzania obiektów wolnostojących na „Lubrzańskim szlaku Fortyfikacji”.