Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij


Złoty Potok

Złoty Potok

Leśniczówka Złoty Potok
Złoty Potok 1
66-213 Skąpe (woj. Lubuskie)
tel. 0048 600 990 206Trasy rowerowe

W gminie Skąpe jest kilka interesujących tras rowerowych. Na stronie www.skape.pl możecie Państwo oglądnąć mapę tras i wybrać jedną z nich. Trasy rowerowe w gminie są świetnie oznaczone i opisane w terenie.

Dla osób wypoczywających w Złotym Potoku proponujemy rowerową wędrówkę wokół Jeziora Złoty Potok i Jeziora Niesłysz.

Przed nami do pokonania 16 km pięknej trasy nad jeziorami.

Wyruszamy oznaczonym szlakiem rowerowym w kierunku zachodnim do miejscowości Przełazy. Po przejechaniu 4 kilometrów i przebyciu leśnego odcinka docieramy do wioski Przełazy. Z Przełaz wyjeżdżamy drogą asfaltową w kierunku północnym (trasa A-2). Dojeżdżamy po ok. 5 km do miejscowości Mostki. Na końcu miejscowości skręcamy w lewo na miejscowość Tyczyno (Krzaczkowo).

Po ok. 3 km dojeżdżamy do Jeziora Niesłysz. Przy linii brzegowej skręcamy w lewo i jedziemy cały czas wzdłuż jeziora. Trasa będzie wiodła wysokim brzegiem moreny tuż przy linii jeziora. Położenie trasy sprawia, że widoki krajobrazu na pewno zostaną w naszej pamięci. Szczególnie polecamy miejsce do chwilowego odpoczynku tuż przed prasłowiańskim grodziskiem. Możemy wjechać na kopiec i obwałowania grodziska, na którym jak głosi legenda w średniowieczu zamieszkiwali rycerze rabusie. Żeby ocenić wielkość grodziska najlepiej przespacerować się po zewnętrznych obwałowaniach.
 

Mapa pobrana z strony: www.skąpe.pl


Jadąc cały czas wzdłuż jeziora dojeżdżamy najpierw do dzikiej Plaży Borowskiej, a następnie drogą polna nad lasem do Ołoboku. Po drodze mijamy Czarny Bunkier. Za bunkrem skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż Kanału Ołobockiego. W pobliżu bunkra znajduje się kompleks umocnień zwany Żółtymi Bunkrami. Jadąc wzdłuż kanału po ok. 1,5 km dojeżdżamy do Jeziora Niesłysz. Skręcamy w lewo i dojeżdżamy do miejscowości Niesulice.

Za zabudowaniami Niesulic, skręcamy w prawo i jedziemy drogą asfaltowa ok. 1,5 km. Następnie skręcamy w lewo w dukt leśny. Jedziemy przez las i dojeżdżamy do plaży ośrodka wypoczynkowego ADA. Za plażą skręcamy w prawo, a następnie po przejechaniu 1 km, w lewo do Jeziora Złoty Potok.

Jedziemy wzdłuż jeziora, przejeżdżamy kładkę nad ciekiem wodnym z jeziora, i dojeżdżamy do drogi kamiennej Złoty Potok – Przełazy. Skręcamy w lewo i wracamy z powrotem do leśniczówki.