Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij


Złoty Potok

Złoty Potok

Leśniczówka Złoty Potok
Złoty Potok 1
66-213 Skąpe (woj. Lubuskie)
tel. 0048 600 990 206



Spływy kajakowe

W odległości 10 km od Złotego Potoku w miejscowości Lubrza znajduje się malowniczy spływ, rzeką Paklicą.

Standardowy szlak rzeką Paklicą ma długość ok. 15 km i pokonuje się go w 5-6 godz. Należy on do łatwych spływów, a dodatkową atrakcję stanowi z pewnością obcowanie z dziką przyrodą naszego regionu (bobry, orzeł bielik, perkoz dwuczuby, łabędzie), jak również kontakt z historią w postaci obiektów militarnych i hydrotechnicznych wchodzących w skład Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Spływ rozpoczynamy na przystani w miejscowości Lubrza przed stalowymi wrotami śluzy. Płyniemy prostym odcinkiem w kierunku jeziora Lubrza Mała (idealne do wędkowania). Wpływamy w odcinek kanału Rakownik, przekopany i przekształcony w przeszkodę wodną w latach 30 XX wieku. Płyniemy wśród łąk, nurt rzeki nabiera szybkości to znak że dopływamy do zapory .

Obecnie omija ją przekop. Warto się zatrzymać i obejrzeć obiekt, tym bardziej, że w 2005 r. został dokładnie oczyszczony w celu wyeksponowania go dla przepływających turystów. Od zapory rzeka płynie dość wartko wąwozem. Po kilkuset metrach docieramy do pasa trzcin, czyli miejsca, w którym niegdyś znajdowało się jezioro Rudno. Następnie napotykamy z lewej strony duże betonowe bryły, pozostałości po wysadzonym bunkrze MRU. Mijamy widoczną po prawej stronie zaporę. Docieramy do kładki – przed nami jezioro Paklicko Wielkie. Możemy wysiąść, odpocząć i zwiedzić jaz 714 i ruiny panzerwerka 706.

Kontynuujemy spływ prawym brzegiem jeziora. Jeżeli pogoda jest korzystna, możemy skorzystać z kąpieli na niestrzeżonej plaży. Po ok. 2 km dopływamy do zwężenia jeziora, gdzie wśród lilii wodnych dostrzegamy ujście rzeki Paklicy z jeziora Paklicko Wielkie - pokonujemy próg rzeki z wbitych w dno pali.

Nieco dalej rozpoczyna się odcinek prawie puszczański: zwalone drzewa, mokradła, torfowiska - rzadko odwiedzane przez człowieka, są wymarzonym miejscem dla dzikich zwierząt i ptactwa wodnego. Po lewej stronie znajduje się rezerwat przyrody z okazałymi dębami . Dotarliśmy w okolicę wsi Nowy Dworek, przepływamy pod mostem drogowym. Dopływamy do niewielkiego jeziora - stamtąd widzimy wieże klasztoru w niedalekim Gościkowie-Paradyżu.

Przepływając obok zabudowań klasztoru kończymy spływ wysiadając przy metalowym mostku lub kontynuujemy spływ do miejscowości Szumiąca (opcja dla wytrwałych). Powrót do Lubrzy na pokładzie busa lub rowerami – duktem leśnym – 7 km.